História

História KRASO Hamikovo

     Krasokorčuliarsky oddiel Kraso Hamikovo bol založený v roku 2010. Predsedom sa stal Martin Liška, úspešný olympionik v cyklistike, ktorého zámerom bolo ponúknuť v Hamuliakovskej oblasti možnosť športovania na ľade pre deti aj širokú verejnosť.

     Oslovil bývalú krasokorčuliarku, olympioničku PaedDr. Evu Križkovú-Ďurišinovú, či by nechcela pracovať ako hlavná trénerka v novozaloženom klube. Ona ponuku prijala a k spolupráci prizvala ďalších trénerov: Mgr. Petru Nétryovú - Klánikovú, Rudolfa Palidera a Karin Bäumlovú, Renátu Kušíkovú, Luciu Hlaváčkovú. Počas prvého roku sa zamerali na nábor detí, mládeže a dospelých. Organizovali a stále úspešne v tejto činnosti pokračujú, hodiny základného korčuľovania pre všetky vekové skupiny, pre začiatočníkov, mierne pokročilých, ale aj pre výkonnostných a vrcholových krasokorčuliarov. Pravidelne sa venujú výuke techniky korčuľovania pre malých i veľkých hokejistov, profesionálov ale i amatérov. Spolupracujú s hokejovým oddielom Hamikovo.

     K náplni práce oddielu okrem spomínaných aktivít patrí aj pravidelné organizovanie kurzov korčuľovania pre materské školy. Veľmi obľúbené sú aj Denné tábory pre deti, ktoré Hamuliakovský oddiel organizuje pre deti počas školských prázdnin.

     V súčasnosti má Krasokorčuliarsky oddiel Kraso Hamikovo cca 30 detí, členov oddielu, ktoré sa pod vedením profesionálnych trénerov, aktívne a pravidelne venujú špecializovaným tréningom. Okrem tréningov na ľade navštevujú deti aj hodiny tanca a baletu pod vedením Mgr. Denisy Štefanovej.

     V dňoch 18. - 22.4.2011 hostil krasokorčuliarsky klub Kraso Hamikovo nášho najúspešnejšieho krasokorčuliara v histórii - Jozefa Sabovčíka, ktorý nám okrem ukážok svojho „kraso umenia“, ponúkol i verejný tréning spojený s autogramiádou a potešil nielen našich malých korčuliarov, ale i rodičov a priateľov tohto športu. V sezóne 2017/2018 a 2018/2019 sme usporiadali riadne preteky Slovenského pohára pod názvom Hamikovo Cup.

     Za relatívne krátke obdobie sa v krasokorčuliarskom klube Kraso Hamikovo začali rodiť prvé výsledky. Päť rokov od založenia, v sezóne 2015/2016, získal klub prvú medailu z Majstrovstiev Slovenska a to hneď zlatú.
     Následujúcu sezónu 2016/2017 si klub pripísal na svoje konto z Majstrovstiev Slovenska jednu zlatú a jednu striebornú medailu. Okrem toho sme získali 1. miesto v rebríčku Slovenského pohára v kategórii nádeje dievčatá 9 a veľmi cennú trofej 1. miesto v celkovom hodnotení medzinárodných pretekov European Criterium.
     V sezóne 2017/2018 sme zaznamenali doteraz najviac individuálnych úspechov, ku ktorým sa pridal aj jeden kolektívny. V rebríčku Pohára klubov sme si vybojovali 3. miesto. Z individuálnych ocenení to sú jedno 1. miesto, jedno 2. miesto a dve 3. miesta z Majstrovstiev Slovenska. Okrem toho sa nám opäť podarilo vybojovať 1. miesto v rebríčku Slovenského pohára v kategórii mladšie žiačky. Z medzinárodných úspechov to bolo 1. a 3. miesto v rebríčku European Criterium.
     V sezóne 2018/2019 pretekárky opäť dokázali vybojovať 3. miesto v Pohári klubov. Okrem toho
sme si do bohatej zbierky medailí z Majstrovstiev Slovenska pripísali jedno 1., jedno 2. a jedno 3. miesto. Aj túto sezónu sa nám podarilo uchmatnúť si víťazstvo v Slovenskom pohári jednotlivcov, tentoraz v kategórii nádeje dievčatá 9.
     Okrem týchto významných úspechov, ktoré sú už zapísané do histórie, vybojovali naši pretekári na pretekoch Slovenského pohára a v zahraničí množstvo zlatých, strieborných a bronzových umiestnení.