História

História KRASO Hamikovo

     Krasokorčuliarsky oddiel Kraso Hamikovo bol založený v roku 2010. Predsedom sa stal Martin Liška, úspešný olympionik v cyklistike, ktorého zámerom bolo ponúknuť v Hamuliakovskej oblasti možnosť športovania na ľade pre deti aj širokú verejnosť.

     Oslovil bývalú krasokorčuliarku, olympioničku PaedDr. Evu Križkovú-Ďurišinovú, či by nechcela pracovať ako hlavná trénerka v novozaloženom klube. Ona ponuku prijala a k spolupráci prizvala ďalších trénerov: Mgr. Petru Nétryovú - Klánikovú, Rudolfa Palidera a Karin Bäumlovú, Renátu Kušíkovú, Luciu Hlaváčkovú. Počas prvého roku sa zamerali na nábor detí, mládeže a dospelých. Organizovali a stále úspešne v tejto činnosti pokračujú, hodiny základného korčuľovania pre všetky vekové skupiny, pre začiatočníkov, mierne pokročilých, ale aj pre výkonnostných a vrcholových krasokorčuliarov. Pravidelne sa venujú výuke techniky korčuľovania pre malých i veľkých hokejistov, profesionálov ale i amatérov. Spolupracujú s hokejovým oddielom Hamikovo.

     K náplni práce oddielu okrem spomínaných aktivít patrí aj pravidelné organizovanie kurzov korčuľovania pre materské školy. Veľmi obľúbené sú aj Denné tábory pre deti, ktoré Hamuliakovský oddiel organizuje pre deti počas školských prázdnin.

     V súčasnosti má Krasokorčuliarsky oddiel Kraso Hamikovo cca 30 detí, členov oddielu, ktoré sa pod vedením profesionálnych trénerov, aktívne a pravidelne venujú špecializovaným tréningom. Okrem tréningov na ľade navštevujú deti aj hodiny tanca a baletu pod vedením Mgr. Denisy Štefanovej.

     V dňoch 18. - 22.4.2011 hostil krasokorčuliarsky klub Kraso Hamikovo nášho najúspešnejšieho krasokorčuliara v histórii - Jozefa Sabovčíka, ktorý nám okrem ukážok svojho „kraso umenia“, ponúkol i verejný tréning spojený s autogramiádou a potešil nielen našich malých korčuliarov, ale i rodičov a priateľov tohto športu. V sezóne 2017/2018 a 2018/2019 sme usporiadali riadne preteky Slovenského pohára pod názvom Hamikovo Cup.


Dosiahnuté úspechy

     Za relatívne krátke obdobie sa v krasokorčuliarskom klube Kraso Hamikovo začali rodiť prvé výsledky. Päť rokov od založenia, v sezóne 2015/2016, získal klub prvú medailu z Majstrovstiev Slovenska a to hneď zlatú (Hanka Čermáková).
     Následujúcu sezónu 2016/2017 si klub pripísal na svoje konto z Majstrovstiev Slovenska jednu zlatú (Hanka Čermáková) a jednu striebornú medailu (Laura Herrera). Okrem toho sme získali 1. miesto v rebríčku Slovenského pohára v kategórii nádeje dievčatá 9 (Hanka Čermáková) a veľmi cennú trofej 1. miesto v celkovom hodnotení medzinárodných pretekov European Criterium (Hanka Čermáková).
     V sezóne 2017/2018 sme zaznamenali doteraz najviac individuálnych úspechov, ku ktorým sa pridal aj jeden kolektívny. V rebríčku Pohára klubov sme si vybojovali 3. miesto. Z individuálnych ocenení to sú jedno 1. miesto (Lucka Čermáková), jedno 2. miesto (Hanka Čermáková) a dve 3. miesta (Nataška Mokranová a Nelka Paradiová) z Majstrovstiev Slovenska. Okrem toho sa nám opäť podarilo vybojovať 1. miesto (Laura Herrera) v rebríčku Slovenského pohára v kategórii mladšie žiačky. Z medzinárodných úspechov to bolo 1. miesto (Hanka Čermáková) a 3. miesto (Lucka Čermáková) v rebríčku European Criterium.
     V sezóne 2018/2019 pretekárky opäť dokázali vybojovať 3. miesto v Pohári klubov. Okrem toho
sme si do bohatej zbierky medailí z Majstrovstiev Slovenska pripísali jedno 1. miesto (Lucka Čermáková), jedno 2. miesto (Nataška Mokranová) a jedno 3. miesto (Hanka Čermáková). Aj túto sezónu sa nám podarilo uchmatnúť si víťazstvo v Slovenskom pohári jednotlivcov, tentoraz v kategórii nádeje dievčatá 9 (Lucka Čermáková).
     Sezóna 2019/2020 je už piatou v rade po sebe, kde sa nám opäť podarilo vybojovať niekoľko cenných kovov z Majstrovstiev Slovenska. Zlatú medailu a titul Majsterka SR pre rok 2020 získala Hanka Čermáková v kategórii mladšie žiačky. V kategórii Nádeje 10 získala striebornú medailu Scarlet Zmeková a bronzovú medailu Lucka Čermáková, ktorá sa stala zároveň víťazkou Slovenského Pohára 2019/2020. Túto sezónu sa podarilo Maríne Alexy a Hanke Čermákovej splniť kritériá SKrZ a stali sa tak "Reprezentantkami SR" na sezónu 2020/2021.
     Okrem týchto významných úspechov, ktoré sú už zapísané do histórie, vybojovali naši pretekári na pretekoch Slovenského pohára a v zahraničí množstvo zlatých, strieborných a bronzových umiestnení.